Saturday, March 24, 2012

One Crazy Week Behind

Yesterday we got back from Sweden, where we had a five day long visit to our friendship school in Värnamo. The project was great, the theme for the week was design and most of the time I had so much fun. We visited lots of museums and factories, had workshops and group works. Of course we had the time to do some shopping and getting to know new people from Sweden, Latvia, Lithuania and Germany. The days were long but I'm still very glad I decided to take this opportunity and see another culture and new, different places. What's more, my host family was so amazing that I can't even put it into words.
This outfit picture is taken in Stockholm on our first day. The weather was so warm compared to Estonian's, where we still have pretty much snow and low temperatures.
I wore a super simple outfit- jeans from Pull&Bear, 13cm ankle boots from NS King, which were very comfortable in the beginning but after 3 or more hours of shopping and walking long distances, the feet started burning as hell. Necklace is from expressions and that super cozy and soft sweater from is sheinside.com, where you have a 20% discount on any product you order, by entering a coupon code Kertu20, which is exclusive for my readers. The coupon code will be expired on May 30th.
Eile jõudsime tagasi Rootsist, kus me külastasime oma sõpruskooli Värnamos. Tegemist oli väga huvitava projektiga ning nädala teemaks oli disain. Külastasime nii mõningaidki muuseume ja tehaseid ning lisaks kõigele muule lõbusale ja põnevale võtsime osa workshopidest ja rühmatöödest. Muidugi leidus meil ka aega shoppamiseks ning tutvusime uute inimestega Rootsist, Lätist, Leedust ja Saksamaalt.
Päevad olid väga pikad ja väsitavad, kuid sellegipoolest on mul hea meel, et otsustasin selles projektis osaleda, sest tegelikult oli reis meeletult tore ning sai jällegi veidi targemaks ja kultuuriliselt haritumaks. Lisaks sellele oli minu hostpere nii kihvt ja sõbralik, et ma ei oska seda isegi sõnadesse panna.
See outfit on üles pildistatud reisi esimesel päeval Stockholmis.
Kandsin väga lihtsat komplekti-  teksad on Pull&Bearist ja kolmeteistkümne sentimeetriste kontsadega saapad NS Kingast. Algul olid nad supermugavad, kuid üleeelmisel päeval meie koolis aset leidnud Missi- ja Misteri Valimiste, eelmise õhtu laevareisi ja kolmetunnise šoppamise tõttu tegid jalad lõpuks ikka päris toredat valu. Kaelaehe on Expressionsist ja hästi soe ja pehme kampsun sellisest veebipoest, nagu sheinside.com. Sealt tellides ärge unustage sisestamast koodi Kertu20, millega saate 20% soodustuse kõigilt toodetelt. Pakkumine kehtib 30. maini.

2 comments: