Sunday, February 12, 2012

Friday Night

On Friday we had a fashion show at our school and the theme for this year was "Recycled High Fashion". Besides our class, there were only two other participants but at least the hosts were funny and did an amazing job. We made our dresses out of bubble wrap and when it came to announcing the winner, it turned out that we weren't the ones this year. Despite of that we didn't let our moods go down because the winning class had really fun show and interesting clothes. After the show, one of the most known estonian DJs Andi Raig was invited to play and in the end of the party, me and my friends Epp and Merili were the last ones who left the dance floor. 
I have made a few plans for upcoming week. On Tuesday I'm going to theatre to see a play by NO99, called "Let's take it again". It has some of Estonias best actors, including my favourite home country actor Tambet Tuisk. The play itself had to be really funny and good, so I'm pretty excited about it. What's more, I'm hoping to take my driving school exams in the end of the week but I don't know if I have enough time for this right now. We'll see. 
That's it for today and take care, my darlings :)
blouse- Monton / jacket- Terranova / leggings- Lindex / boots- mom's closet / necklace- Expressions
Reedel oli meie koolis iga-aastane moeshow ning seekordseks teemaks oli Taaskasutuse kõrgmood. Osalejaid oli vaid meiega kokku kolm klassi, kuid see-eest tegid õhtujuhid väga head tööd ning samuti olid vahepalad mõnusalt humoorikad. Me tegime oma kleidid mullikilest ning kui võitja kuulutamiseks läks, selgus, et meie need sel aastal ei olnud. Aga võitjaklassil oli väga lõbus show ja kleidid olid ka huvitavatest asjadest tehtud, seega pettumust vähemalt minul ei olnud. Kui show läbi sai, oli kohale kutsutud Andi Raig ning mina, Epp ja Merili olime jällegi peale korraldajate viimased lahkujad, sest lõpuks tehti väike viisakas vihje koju minna, kui DJ pani peale Olav Ehala "Kodulaulu", mille järgi meie veel tublisti tantsu vihtusime. 
Uues nädalas on ka mõned plaanid ees ootamas. Teisipäeval läheme vaatama NO99 etendust "Võtame uuesti", kus on imelised näitlejad, teiste hulgas ka mu lemmik kodumaine näitleja Tambet Tuisk. Lisaks pidi see olema üks ütlemata naljakas ja hea teatritükk, seega ootan juba päris huviga. Tuleva nädala lõpus loodaks veel autokooli eksami ette võtta ning seejärel juba ARKi suunduda. Aga eks näis, kuidas jõuan omadega.
Sellega aga praegu lõpetangi, olge tublid, mu kallid lugejad :)

2 comments:

  1. I really love your top. It looks great with your jacket!

    xx
    http://macaronsandmcqueen.blogspot.com/

    ReplyDelete